Velikost textu

Článek první o příchodu Čechů do Chorvatska

Historie přistěhování Čechů na Daruvarsko – dnešní Chorvatsko

Originál knihyZdroj: Monografie Brestov a Končenice, autoři: Matušek, Herout, Orct

Snaha o další pokrok a zvyšování zisku vedla majitele panství k tomu, aby mýcením lesů získali další úrodnou půdu. Toto jejich úsilí stále více znepokojovalo starousedlíky, zvlášť v osadách kolem řeky Ilovy. Ti se již během 18. století snažili dosáhnout privilegií, která mělo obyvatelstvo z druhé strany Ilovy na území Vojenské hranice a vynucovali si jejich provedení mnohými vzpourami. Také některé konkrétní Jankovićovy kroky vyvolaly nevoli starousedlíků. Roku 1818 zboural například zdi vyhořelého kláštera sv. Anny, odvezl kámen na svůj statek v Maslenjači, kde jím spravoval budovy. Potom nařídil, aby se zvedla kostelní podlaha, k níž si dal udělat chodbu v obytném stavení. Do bývalého klášterního kostela dal svážet seno a od roku 1836 sloužil dokonce jako chlév pro dobytek a prasata.

Nechuť starousedlíků k ekonomickým změnám a z druhé strany snaha Isidora Jankoviće o úplnou vládu v těchto krajích přivedla hraběte na myšlenku, zřejmě na návrh již přítomných českých úředníků, aby tyto kraje osídlil poslušnějším obyvatelstvem, které by přijalo změny a mýcením lesů rozšířilo rozlohu obdělavatelné půdy.

Isidor Janković využil nechuti domácího obyvatelstva provádět nařízení, z některých míst i násilím starousedlíky vystěhoval a uvolnil tak prostor k přistěhování většího počtu českých rodin. Starousedlíci například odmítli budovat cesty, což bylo nařízení samotné vlády z Vídně.

Další příčinou k odsunu původního obyvatelstva byly rozpory mezi nimi a nově přistěhovanými českými rodinami. Ústní tradice o tom vypravují ještě v současné době, a písemně ji zachytil pravoslavný farář J.P.Jovinović v roce 1891. Zapsal, zřejmě na základě ústního podání, že Češi tu ze začátku žili v bídě a litovali, že vůbec do těchto krajů přišli. Srbský lid je nenáviděl, posmíval se jim, okrádal je a působil jim různou škodu. Když si čeští přistěhovalci stěžovali hraběti, ten rozkázal, aby se Srbi přestěhovali z Končenic do Brestova, kde měli svého faráře a kostel a kde dostali jinou půdu. Protože s tím Srbové nesouhlasili, byli přestěhováni násilím, a to roku 1834, jak stojí zapsáno v zápisu církevního protokolu.

Otec František Mlejnek u místní tabule Končanica

Co vedlo Čechy k migraci z domova do těchto krajů, které byly tehdy téměř úplně porostlé lesy a kde bylo zapotřebí namáhavým mýcením získávat úrodnou půdu. Většina autorů, kteří se zabývali stěhováním Čechů na toto území, se o to nezajímá, spíše popisují život přistěhovalců v nových krajích. Obrátili jsme se s dotazem na pracovníky Okresního archívu Hradec Králové ve Východočeském kraji, odkud se podle zápisů v matrikách přistěhoval značný počet obyvatel Končenic a Brestova. Odpověděli nám odborným výkladem:

„V roce 1781, kdy bylo v Čechách zrušeno nevolnictví, měly české země 4 miliony obyvatel. V roce 1846 už 6,5 milionu. Rolnické usedlosti se drobily tak, že malá políčka nemohla uživit ty, kdo je obdělávali…. Nemožnost uživit se doma přiměla mnoho rodin opustit natrvalo vlast a vystěhovat se do ciziny….“

K podobným závěrům dochází ve své podrobné studii M.Kržak, který konstatuje, že v Čechách žilo koncem 18. století 54 obyvatel na 1 km2, v Chorvatsku pak jen 27 obyvatel, a odvolává se na jeden z josefínských patentů o nedělení majetku: usedlost přecházela vždy na jednoho syna a ostatní děti si hledaly obživu jako nádeníci nebo v manufakturách. Na území dnešních Končenic a Brestova byla před příchodem Čechů hustota obyvatelstva ještě nižší než 27 na 1 km2.  Kržak dále uvádí jako motiv stěhování do zdejších krajů nesnesitelné vykořisťování námezdních dělníků v Čechách, které převyšovalo míru nevolnictví v Chorvatsku. Navíc se v Čechách mnohem více projevila i agrární krize po napoleonských válkách. Jako okolnost usnadňující stěhování Kržak uvádí jednoduché administrativní řízení: stačil prý jeden dokument (Entlassung) podepsaný starostou nebo dokonce jen obecním písařem. Přece však se stávalo, že mnozí odcházeli bez těchto propouštěcích lístků a měli proto v novém domově značné nepříjemnosti.

Další otázkou, kterou je zapotřebí vysvětlit, je časové určení, kdy se přistěhovaly na území Brestova a Končenic první české rodiny. Nejspolehlivější údaj o době uvádí Turčin v knize Čechoslováci v bývalém Chorvatsku-Slavonii, a mnozí autoři se odvolávají na výsledky jeho bádání. Mirković cituje Turčina, že hrabě Janković pozval roku 1826 a 1827 české kolonisty do osad Končenice a Brestov. Podobný údaj má Ettinger. Připomíná soupis církevních příjmů za rok 1830 prokázaný záznamem, že se od roku 1826 začali na zdejší území stěhovat kolonisté z Čech a Moravy, není však jisté, podotýká, zda zde zůstanou, a proto farář nemůže počítat příjmy od nich.“

Pamětní kniha daruvarské fary obsahuje zápis týkající se období konce 18. století:

„Od dávných časů žili v Končenicích obyvatelé řecko-východní víry, v té době je však hrabě Janković na základě nevolnického práva jednoduše přestěhoval do Brestova.“

Končenice a Brestov patřily před zřízením fary v Daruvaru do roku 1821 k farnosti pakracké. Katolické církevní obřady pro daruvarské a okolní obyvatelstvo se však odbývaly také v daruvarském kostele, postaveném Antonem Jankovićem. Do Daruvaru dojížděl v té době kaplan z Pakrace, který v Daruvaru vedl také matriku narození (1791), úmrtí (1791) a sňatků (1794). Vzhledem k stoupajícímu počtu katolického obyvatelstva na panství obrátili se jeho majitelé na příslušné církevní úřady s žádostí, aby povolily zřízení farnosti v Daruvaru, což se stalo v roce 1821. Podle církevních záznamů měla v té době katolická fara 549 (570) věřících v Daruvaru, Brestově, Ivanově Poli, Končenicích, Suché Lípě, Maslenjači, Bastajích, Cjepidlakách, Pakranech a Dolanech.

Jovanićův údaj, že se Češi začali stěhovat do Končenic roku 1810, není zcela spolehlivý, autor ani neuvádí, odkud ho získal. Píše navíc o stěhování s velkým časovým odstupem od příchodu prvních českých přistěhovalců, teprve roku 1891.

Podle Turčinových a Emingerových údajů je příchod prvních českých přistěhovalců na tomto území spojen s letopočtem 1826. Tento rok se zdá věrohodný, zůstává však otázkou, zda je to doba přistěhování hromadného, nebo objevení jednotlivců. Od roku 1826 začal totiž náhle stoupat počet českého obyvatelstva v těchto krajích, několik údajů však nasvědčuje tomu, že již před tímto datem žily na území Končenic některé české rodiny. Jeden z dokumentů, který by to dosvědčoval je „Doznaka o predaji od patrona Isidora Jankovića obećane oranice i livade 1825 godine“, uvádějící, že daruvarský farář Stjepan Piroš obdržel 17. června 1825 na statku Končenice pole, za přítomnosti Ivana Gerenčira, kastnara daruvarského panství a Fráni Fiňka, hajného, Dury Belana, statkářského kancelisty a Duky Bosance a Marka Kliske, vesnického starosty a jeho zástupce (kněz i podkněz), dále končenických obyvatel Andreji Libera, Antonije Mileusniće, Tomy Basary, Ignatije Kupiroviće, Antuna Rabary, Pane Puhala a Ivana Baloga. Mezi jmény se objevují dvě příjmení dnešních končenických rodin, Liber a Finěk, třebaže z textu není možno usoudit, zda je hajný Finěk obyvatelem Končenic, či Jankovićův úředník, žijící v Daruvaru. Tento dokument zároveň dosvědčuje, že ještě v roce 1825 žili v Končenicích Srbové a že tedy jejich přestěhování bylo provedeno později.

Druhý pramen, který nasvědčuje tomu, že už před rokem 1826 mohl být v Končenicích jistý počet českých rodin, jsou matriky. Jsou v nich zapsána některá příjmení, jejichž nositelé by mohli být Češi. Uvádím jen ta, o nichž jsem přesvědčen, že jsou přesně zapsaná. V matrice oddací (1794-1857) daruvarské katolické fary je zapsáno k roku 1805 příjmení Cherne (Černý?) z Brestova, roku 1814 Miller z Končenic a v roce 1823 Liber.

Údaje o počtu obyvatel v Brestově a Končenicích před hromadným přistěhováním Čechů se uvádějí k roku 1821. Z 549 katolíků daruvarské fary, kteří žili v 10 osadách, jich bylo v Brestově 233 ve 30 staveních. V téže době byla v Končenicích 3 katolická stavení s 26 obyvateli. Stejný pramen uvádí počet Srbů, a to v Brestově 500 a v Končenicích 400. K těmto údajům mám připomínku. Poněvadž Ettinger uvádí počet katolíků v každé osadě, docházíme jejich součtem k počtu 570 a ne 549. Ettingerovu nepřesnost potvrzuje i zápis v pamětní knize daruvarské fary „Ilustrissimus dominus Izidorus Jankovicz“, kde se také uvádí počet katolického obyvatelstva v jednotlivých osadách, a součet je 549. Liší se však od údajů, které uvádí Ettinger, např. pro Brestov je zapsáno 200 a nikoliv 233 katolíků. Jedině Končenice se shodují (26 katolíků).

Předpoklad, že sem Češi přišli již před rokem 1826, potvrzují i zápisy v knize úmrtí z let 1858 – 1872.Například jeden člen rodiny Zezulovy z Končenic zemřel roku 1861 ve věku 40 let a narodil se již v Končenicích. Dále Francis Koláček, také z Končenic, zemřel roku 1863 ve věku 54 let (narozen v Končenicích a konečně Josef Hladík zemřel roku 1867 ve věku 50 let (narozen rovněž již v Končenicích).

Z těchto několika údajů usuzujeme, že určitý počet českých rodin žil v Končenicích již před rokem 1826, od té doby se však jejich počet začal náhle zvyšovat.

Děda Šímala s povozem - 60. léta min. století


Stáňa Otmarová, Pavel Ježek
Cesta do Prackova
Tetičky v areálu Kopanina
102. narozeniny občanky Maryškové
Historik Věnceslav Herout
Pan Vokurka s panem Heroutem
Skupina srbských Čechů při tanci
Vítání občánků na Dolech 1984 dcera Terezka
Masopust 18.2.2012
Masopust 18.2.2012
Vesec pod Kozákovem r.1968
Otevírání MŠ na Chutnovce 10.5.1978
Otmarová, Randáková, Maryšková, Šantora
Víte, kde se říká Podebřezím ?
Masopust 18.2.2012
Sněhurka a sedm trpaslíků
Školní rok 1970-71
Hamštejn - dříve dům Fr.Hlubučka
Pan hostinský Louda z Ploukonic
Dětský karneval ve Vesci 1979
Čestné uznání pro Marii Maděrovou - Vlašimskou
Na dožínkách 2011