VZPOMÍNÁNÍ OTCE FRANTIŠKA MLEJNKA NA ZAČÁTKY FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ
Tak kdepak to vlastně všechno začalo, kde byl toho všeho původ? - Část 1 - FILM A FOTO
Když jsem byl ještě malý chlapec, školáček v obecné škole na Dolech, to jsem ještě neměl ani tušení, co to je biograf a o fotografování jsem toho taky moc nevěděl. Já jsem byl poprvé vůbec v biografu, jak se tenkrát říkalo dnešnímu kinu, když jsem byl někde ve třetí třídě obecné.
To jsme byli se třídou poprvé v Turnově v biografu. A já jsem viděl poprvé to krásné, tehdy moderní turnovské kino tam dole na Trávnicích. Dnes toto kino již dávno neexistuje a používá se jiné - po Sovětské armádě - vedle bývalých kasáren. Myslím, že je to škoda, že se ta krásná a veliká budova na Trávnicích až natolik zdevastovala a k čemu dnes vlastně slouží. Tenkrát byla nová a na mne mocně zapůsobila její vnitřní veliká prostora a nádherný balkon.
Tehdy nám předváděli zfilmovanou operu Bedřicha Smetany „Prodaná nevěsta“. To byla tedy moje první návštěva biografu vůbec. Podruhé jsme byli s dolskou školou na filmu W. Disneye „Sněhurka a sedm trpaslíků“ a věřte nebo nevěřte, tahle pohádka už tenkrát byla barevná.
ČÁST 2. – FILMOVÁ KRONIKA NA FILMU
Vánoce v roce 1969 jsme měli v naší rodině docela pěkné. Bylo i plno dárků, ale my chlapi jsme měli největší radost z nové kamery 8mm „Admira Super“. S ní si už budeme moci natočit, co se nám bude líbit a co budeme chtít, protože provoz bude o dost levnější než natáčení na
Dne 9. března 1970 jsme ve škole třikrát promítali I. díl „Vesecké filmové kroniky“. Účast občanů byla veliká: na třech představeních pobylo celkem 125 občanů (dospělých i dětí). Filmová kronika se lidem velice líbila, chtěli vidět další díly. Ozývaly se hlasy, že všechno podstatné v obci je zapotřebí zachytit a natočit i pro budoucí generace. Jen kdyby tak na to byl dostatek finančních prostředků!
Dne 14. dubna 1970 jsme s Milanem začali ozvučovat II. díl „Vesecké filmové kroniky“. Tento II. díl jsme ve Vesci promítali už 20. dubna. Odpoledne se zúčastnilo 45 dětí, večer 40 dospělých.
Obecní kronika vesecká v roce 1972 zaznamenává: „Fotokronika obce: František Mlejnek spolu se synem Milanem zpracovává soustavnou fotokroniku obce (Vesec a okolí). Pořizuje současnou fotodokumentaci ze všech oblastí naší vesnice, z práce a života lidí, JZD, MNV, veřejných organizací, výstavby v obci, brigády atd. Kromě toho se snaží zachránit staré historické snímky, portréty starých občanů nebo i lidí již zesnulých. Jednou bude tato fotokronika obce Vesce historickým dokumentem doby, v níž jsme žili a bude výbornou přílohou k této psané kronice.“