Velikost textu

Jak se brousily korále

Jak se brousily korále

 V minulém 20. století nežilo se vždycky každému na vesnici stejně dobře. Zvláště začátky tohoto století a jeho první polovina byly poznamenány těžkou prací na našich vesnicích, na chléb se těžko vydělávalo, a tak se na venkově sháněla každá korunka, která bude dobrá, aby se uživila početná rodina. Moje teta Zdeňka Kudrnáčová ( 1896 - 1984) na ty časy vzpomínala a já jsem si ty její dávné vzpomínky zaznamenal.

Už v mládí se naučila brousit korále „na brusu“ (verštatu), ale více brousívala na šlejfáku. Brus se poháněl levou rukou klikou, zatímco pravá ruka držela „mašinku“. V ní bylo nasazeno „tyčkrdle“, na jehož konci byla přitmelena korále. Ta se brousila. „Tyčkrdle“ se mohlo v „mašince“ postupně otáčet, a tak se na korálce vybrušovaly jednotlivé „facetky“. Brus na „verštatu“ se točil ve vodorovné poloze (horizontálně).

Na „šlejfáku“ se brousily ponejvíce tzv. „karmazínky“. „Šlejfák“ měl brusný kotouč ve svislé (vertikální) poloze. Poháněl se šlapáním nohama. Při „šlejfáku“ se sedělo na vysoké stoličce (vlastně to byla taková lávka), která byla jeho součástí.

Právě připojeni - hostů: 106 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1334959

Ještě jednou parkování u domu
Miloš - nejstarší člen naší delegace
Vítání občánků na Dolech 4/1985
Odpoledne pro důchodce 12/1985
Stavba TV převaděče u Rotštejna
Kaplička ve Vesci 70. let v zimě
Hrubostranská Myslivna
Masopust 18.2.2012
Pan hostinský Louda z Ploukonic
Při zahájení školního roku 1.9.2011
Dechový orchestr z Končenic
Vladimír Mach a Dana Kvapilová
Manželé Míla a Miluška Stipaničevovi
Zleva: švagrové Marína a Jasmína Gelerovy a jejich kamarádka
Tady bydlívala paní Vaňátková
Štěpánka Horinová, sestra Marie Kasalové
Rodina Věry Dvořákové - sestry Pépy z Hrubečného Pole
Předsedkyně České besedy Virovitica Jasna Berger
Školní rok 1970-71
Školní rok 1976-77
Vesečtí Sokolové v roce 1968