Velikost textu

Jak se dříve učívalo

Vzpomínka ryze kantorská -  Jak se dříve učívalo

Když jako učitel - důchodce sleduji dnešní vybavení škol, jejich modernizaci, zavedení počítačů a internetu do škol, když vidím dnešní vybavení školních kabinetů atd., nemohu se ubránit vzpomínce, v jakých školách a za jakých podmínek vyučovali naši učitelé v dobách dávno minulých. Je zajímavé dnes nahlédnout do kronik a přečíst si zprávy o tom, jak se dříve učívalo a jaké poměry vládly na školách v těch skoro už zapomenutých časech,

Před takovými stopadesáti lety nebývaly ještě ani zdaleka pýchou obcí nebo měst. Vyučovalo se tenkrát všude, kde to jen trochu bylo možné: třeba ve staré pastoušce, ve strážním domku, ve světnici selského statku, dokonce také třeba v hospodě...

Ve Svinčanech na Pardubicku prý jednou zdivočelý vepř prorazil prohnilou stěnu učebny a ocitl se tak rázem mezi žáky. Jinde zase školní inspektor spadl do díry u stupínku. Někde znečišťovala učebnu dokonce domácí drůbež.

Ani kantoři na tom nebyli moc dobře. I když tenkrát pan učitel, pan farář a pan starosta - to bývali na vsi někdo! Aby si učitelé přilepšili k chudému výdělku, který sestával z velké části v naturáliích, hrávali při různých příležitostech s venkovskými kapelami.

I v těchto nuzných poměrech si však našli místo a čas na to, věnovat se žákům často ještě i po vyučování. Vedli jejich zájem k nejrůznějším koníčkům, zálibám a k praktickému životu drobného venkovského člověka. Bývalo to třeba ovocnářství a s tím spojené štěpování ovocných stromků, včelařství, chov domácího zvířectva. Namnoze to byla ale i hudba a zpěv.

Učitelé vedli zpěvácké kroužky a učili děti hře na hudební nástroje, především na housle. Žáci poznávali historii rodného kraje, ale i celé naší vlasti. Kantoři je učili číst a milovat knihy, zřizovali knihovny, půjčovali svým žákům vlastní knihy apod.Nadané žáky učili psát rodinné  i veřejné kroniky, vedli je k zakládání rodopisů. Ty nejnadanější pak doporučovali ke dalšímu studiu na tehdejších církevních školách.

Copak se tehdy na školách vyučovalo? Jaké předměty žáci absolvovali? Bylo to pochopitelně především náboženství, potom čtení, sčítání a odečítání, násobení a dělení. Vrcholem tehdejší matematiky byla trojčlenka. Dále se vyučovalo krasopsaní a sloh. Přírodopis a zeměpis byly v tehdejší škole pouze okrajovou záležitostí celkové výuky.

Základem pro nové pojetí výuky bylo vedle stavby škol v 70. a 80. letech předminulého století také zvýšení počtu tříd až na dřívějších pět tříd takzvané obecné školy.

Právě připojeni - hostů: 1837 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1259579

Vítání občánků v říjnu 2011-03
Náměstí Republiky
Míla Šťastný a Mařenka Šichová
Na maškarním karnevalu ve Vesci 2011
Mařenka Šichová na koni v Písku
Mlha a mráz na Červenici
Školní rok 1976-77
Dětský karneval r.1968
Kozákov nad Vescem
Staroměstské náměstí
Školní rok 1973-74
Interiér zdobí obrazy z Českého ráje
Školní rok 1973-74
Slunečnice - maškarní 2011
Školní rok asi 1965-66
Nutné propriety
Odpoledne pro důchodce 12/1985
Prababička Kýrová původně z Končenic
Jasna nás seznamuje s programem oslav
Masopust 18.2.2012
Biskup Koukl přebírá čestnou plaketu obce