Velikost textu

Jak to bylo za války v roce 1866

Jak to bylo za války r. 1866

Za války prusko-rakouské v roce 1866 táhlo mnoho pruského vojska i krajem okolo Kozákova. Jeden proud se valil od Semil a Podmoklic přes Žlábek k Žernovu a dále pak přes Rovensko k Jičínu. Jiný proud pruského vojska táhl veseckým údolím, a to i s mnoha těžkými povozy. Do Vesce se dostal jednak po cestě od Klokočí a jednak tehdejší formanskou cestou od Železného Brodu, která se táhla nad potůčkem Stebeňkou pod stráněmi, které se jmenují dodnes „Fialník“.

Tento podkozákovský proud Prušáků táhl pak dál, ale nějaký čas pobýval i na místě ve vsích Podkozákovska. Lidé se „Prajzů“ báli a schovávali se, ale někteří přece jen s nimi zavedli řeč. Někteří důstojníci prý podle vyprávění tehdejších pamětníků chovali na návsi malé vesecké děti. Stejné nebo podobné to bylo i v sousedních Loktuších a dalších vsích. Strach měl tenkrát velké oči a obyvatelé schovávali před vojáky všechen cennější majetek, hlavně však peřiny a jídlo. Sedláci prý nějaké obilí dokonce zazdili, aby je náhodou vojáci nenašli a nesebrali.

Pak ale pruští vojáci odtáhli z našeho kraje a 29. června 1866 se strhla prudká bitva mezi oběma válčícími stranami u Jičína. Střelbu a praskot pušek prý bylo slyšet na velikou dálku, dokonce snad až sem pod Kozákov. A pak následovala ta největší bitva u Hradce Králové.

Právě připojeni - hostů: 144 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1358251

František Brož na zámku Kačina
Vodháněl, Votrubec, Součková, Nejedlá
Sličná Miloš Haken, ml.
Celkový pohled od kostela sv. Nikoly
Večerní město se střechy domu
Ze sídliště ve Vesci
Odpoledne pro důchodce 12/1985
Masopust 18.2.2012
Občerstvení v Českém domě ve Virovitici
Školní výlet 1977
Zpívalo se Od Prackova dolů jedou povozy
Socha sv. Václava a Národní muzeum
Odpoledne s důchodci 1978
Ovečky pana starosty Herbsta
Skupinové foto
Rodinný domek manželů Heroutových v Brestově
Náměstí v Daruvaru - vlevo Robna kuća
Stráň Fialník nad Vescem
Náměstí Republiky
Byla zhotovena a položena tato pamětní deska na hrob
Malý Leonek Leder
Snímek Vesce ze září 2011