Velikost textu

Z historie kapličky v Prackově

Z historie kapličky v Prackově

Prackov býval vždy nejmenší vsí pod Kozákovem. Ale občané tady měli i svou pouť. Ta první se tu slavila už v roce 1919, tedy záhy po první světové válce. Na zahradě u Chlupáčů hrávala o prackovských poutích muzika a šenkovalo se pivo ze sudů. V prvních časech sem chodívalo procesí z Louček a pak se tu v místní kapličce konala poutní mše.

Prackovskou kapličku postavil prackovský občan František Trakal z čp. 8. Bylo to právě v roce 1919 a hned se tu odbývala také zmíněná první pouť.

Je chvályhodné, že kaplička je dodnes vzorně udržovaná a je velmi zachovalá. O její dobrý stav a vnitřní čistotu i výzdobu se stále stará rodina pozůstalých po zakladateli této staré památky panu Františku Trakalovi.

Každý kolemjdoucí turista se tady rád zastaví a okénkem ve dveřích nahlédne dovnitř kapličky. Jeho oko se potěší milým pohledem na upravený interiér s oltářem a s obrázky svatých, což bývá velice často doplněno ještě i květinovou výzdobou.

Hned vedle kapličky v Prackově je pomník padlých, vzpomínka na zahynulé vojáky z první světové války. Nad ním se košatí a zelená Lípa svobody.

Právě připojeni - hostů: 264 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1504896

Šípek
Kozákov nad Vescem
paní Maděrová s panem starostou Herbstem
Kronikář Josef Hejduk z Podháje
Jsme na jihu - plody mandlovníku
Šikovný kuchař připravuje klobásky a další
Za městem je vyprahlo
Vítání občánků na Dolech 1984 dcera Terezka
Ve čtvrtek jsme ugrilovali berana u Gelerů
Roubenka čp. 31 dř. Jana Votrubce
Brodský, Hlubuček, Maryško
60 let Sokola ve Vesci - 1979
Tehdy Pionýrská skupina v roce 1976
Rybníkařské hospodaření Končenice
Školní rok 1976-77
Úplně jsme se tam ztráceli
Pohoštění od manželů Bergerových
Téměř profesionální gril
Bratři Kopáňkové a paní Hatašová při odpočinku v Kutné Hoře
Zima ve Vesci - 2004
Vodháněl, Votrubec, Součková, Nejedlá
Balon Saarbank